O üniversiteyi tesadüfen seçmişti: İlk kez bir anne-kız birlikte uzaya gidecek!

Mayers ve Schahaff, Virgin Galactic’in ikinci ticari uçuşuna katılmak için yapılan bir çekilişi kazandı.

Anne ve kız ayrıca uzaya gidecek ilk Karayipliler kişiler olarak da tarihe geçecek.

Schahaff’ın çekiliş hikayesi, kızının vize sorununu çözmek için Antiller’den Londra’ya giderken bindiği Virgin Atlantic uçağındayken bir ilanı görmesiyle başladı.

TESADÜFEN SEÇTİĞİ ÜNİVERSİTE SAYESİNDE UZAYA GİDECEKLER

Çekiliş için kayıt formunu dolduran Schahaff, “Aylar sonra ilk 20’ye, daha sonra da ilk 5’e kaldığımızı öğrendim. Daha sonra da çekilişi kazandığımızı söylediler” diyor.

Virgin şirketler grubunun kurucusu Sir Richard Branson’ın bahçesinden kendilerine seslendiğini belirten Schahaff, müjdeli haberi nasıl aldığını “Tüm ekip evime hücum etti ve ‘siz kazandınız, uzaya gidiyorsunuz’ dedi” sözleriyle anlatıyor.

Mayers, Karayipler’den İskoçya’da okumak için gitme kararının uzaya yolculuk fırsatını doğurduğunu söylüyor.

18 yaşındaki genç, “Tesadüfen Aberdeen Üniversitesini seçmemiş olsaydım ve vizemi almak için uğraşmasaydım, uzaya gitme şansımız da olmazdı” diyor.

Felsefe ve fizik okuyan ikinci sınıf öğrencisi, İskoçya’da okumaya gitmenin hayatındaki en büyük kararlardan biri olduğunu söylüyor ve “muhteşem şeylerin gerçekleşmesine yaradığını” belirtiyor.

UZAY ŞİRKETİ TARAFINDAN DÜZENLENEN İKİNCİ TİCATİ UZAY UÇUŞU OLACAK

Amacının dünyanın belirlediği tüm engelleri kırmak olduğunu belirten Mayers, “Rüyanız sizin rüyanızdır ve kim ne derse desin bunu gerçekleştirebilirsiniz” diyor.

Anne ve kız, uzay yolculuğuna Perşembe günü ABD’nin New Mexico eyaletinden kalkacak araçla başlayacak.

Galactic 02 adlı misyon, Amerikan uzay şirketi tarafından düzenlenen ikinci ticari uzay uçuşu.

Galactic 01 misyonu Haziran ayında gerçekleşti. 279.000 fit (85 km) yüksekliğe ulaştı. İkinci misyonun da aynı rotayı takip edeceği düşünülüyor.

UZAY TURİZMİ NE ANLAMA GELİYOR?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) göre bir uçuş uzayın sınırı olarak kabul edilen 80 kilometreyi aştığında uzay turizmi olarak sınıflandırılıyor.

KAYNAK: BBC | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir