İran’dan Rusya’yı kızdıracak adım! İngilizler duyurdu! İşte yeni silahın menzili…

Ukrayna ve Gazze Şeridi’ndeki savaş artarak devam ediyor. Ukrayna savaşında Rusya’ya daha yakın olan İran, Gazze’de ise İsrail ve onun en büyük destekçisi konumundaki ABD’nin karşısında yer alıyor.

Ortadoğu ve Avrupa’daki savaşın yayılması dünya için kâbus senaryosu olmaya devam ederken İngiltere’den gündeme birinci sıradan giriş yapan bir haber geldi.

İNGİLİZLER DUYURDU

İngiltere merkezli SKY News, Tahran’ın geliştirdiği yeni silahı “İran’ın Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı için geliştirdiği yeni saldırı İHA’sı” başlığı ile duyurdu.

Sky’ın adını gizli tuttuğu bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, İran, Rusya için yeni yüksek teknolojili bir saldırı İHA’sı geliştirdi.

Haberde yeni İHA’nın tamamı kendine özgü V şeklinde bir kuyruğa sahip olan Şahed-101 İHA ailesinin bir parçası olduğu bilgisine yer verildi.

MENZİLİ 1500 KİLOMETRE

Kaynak, yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 3 metre kanat açıklığına sahip olan İHA’nın bir araçtan fırlatılabileceğini ve 1.500 kilometreye kadar menzile sahip olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Yeni İHA’nın video aktarımı için bir canlı yayın vericisiyle donatıldığı düşünülüyor.

Bu tür keşif yetenekleri, İHA’nın Ukrayna’nın ön cephesindeki diğer İHA’ların veya silah sistemlerinin vuracağı hedefleri belirlemek için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Rusya, son günlerde yoğunlaşan, ülke çapındaki sivil ve askeri hedeflere yönelik ölümcül saldırı dalgalarıyla Ukrayna’nın batı destekli hava savunmasını delmeye çalışmak için insansız hava aracı ve füze saldırılarını bir arada kullanıyor.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri daha önce Tahran’ı, Moskova’ya Şahed-131 ve Şahed-136 olarak bilinen yüzlerce tek yönlü saldırı İHA’sı sağlamakla suçlamıştı.

2 ÜLKE SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Rusya savunma bakanlığı ve İran dışişleri bakanlığı SKY News’in yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Eylül ayında İran cumhurbaşkanı, ülkesinin Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya insansız hava aracı veya başka silahlar gönderdiğini yalanlamıştı.

Ukraynalı bir kaynak, yeni tip bir İHA geliştirildiği yönündeki iddianın büyük olasılıkla doğru olduğunu söyledi.

Kaynak, “Bahsedilen İHA türlerinin olası tedariki konusunda büyük endişelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir