Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 24 Ağustos 2023 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Yatırımcılar merkez bankası yetkililerinin yarın Jackson Hole konferansında verecekleri ipuçlarını beklerken ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem politikalarına yönelik endişelerin azalmasıyla altın fiyatları iki haftanın zirvesine yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1921 dolar civarında seyrediyor.

Altının gram fiyatı 1682, çeyrek altın 2 bin 767 liradan satılıyor.

FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Piyasaların gözü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi.

Ekonomistler, politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çıkarılacağını tahmin ediyor. Politika faizi iki ayda toplam 9 puan artırılmıştı.

FED BAŞKANI NE MESAJ VERECEK?

Fed’in “şahin” politikalarına ne zaman son vereceğine yönelik soru işaretleri yarın Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki konuşması öncesi varlığını korusa da dün açıklanan veriler piyasalarda risk iştahını destekledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki konuşmasında vereceği mesajlar altın fiyatlarının seyri için belirleyici olacak.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir